Milyen lézernyomtatót vegyek?

Fórumok

Tisztelt Kollégák!

Régóta fontolgatom, hogy a meglévő tintasugaras nyomtatóim mellé vásárolnék egy lézernyomtatót. Gyakran előfordul, hogy nagy mennyiségű szöveget kell nyomtatnom, e mellett hobbi nyákgyártáshoz is szeretném használni (lézer-vasalásos technika).

A meglévő tintásokat nem tudom linux alatt megfelelően használni, ezért az irodai feladatok ellátására külön tartunk egy öreg win-es gépet. Szeretném, ha az új lézer a linuxos gépekkel is kifogástalanul működne.

Néhányszor már körüljártam a témában a webet, de mindig elbizonytalanodtam, és inkább halogattam a vásárlást. Most viszont már egyre aktuálisabbá válik a dolog. Mivel nem sok testközeli tapasztalatom van a témában, felteszem itt a kérdést, biztos vagyok benne, hogy vannak köztetek, akik számomra értékes tapasztalatokkal bírnak.

Kizárólag fekete nyomtatásra kellene, a színes nem játszik (a fotóknak van külön nyomtatóm).

A gazdaságos használat miatt fontos lenne, hogy a tonerje utántölthető legyen. Nem vagyok nagyon jártas a témában, annyit tudok, hogy pár éve a HP 12A tonerhez mindent lehetett kapni (festéket és alkatrészt egyaránt).
Tetszenek a Samsung lézerek is, de bizonytalan vagyok, nem tudom, merjek-e nem-HP-t venni (a linuxos támogatottság és a toner utántöltés miatt).

Érdemes PostScript nyomtatóba beruházni, vagy már a nem-PostScriptek is megfelelően működnek linuxszal? (A nyáktervek miatt fontos lenne a minőségi nyomatok készítése, nem fér bele a ,,hát, linux alatt picit másképp néz ki'' effekt.)

Kérem azokat a kollégákat, akik valós tapasztalatokkal (*) rendelkeznek a témában, segítsenek nekem a megfelelő típus kiválasztásában!

(*) való életbeli tapasztalatokra vagyok kíváncsi, a linuxprinting.org táblázatait én is el tudom olvasni.

Esetleg multifunkciós készülék is lehet, amivel lehet fénymásolni, de ez nem követelmény. Egy jó minőségű fekete lézer bőven megfelel.

Segítségeteket, válaszaitokat előre is köszönöm.

Hozzászólások

Kb. 6000 ilyen topic van. Emlékeim szerint mindig az jön ki a végére hogy Samsung és HP az ajánlott, főleg linux alatt és megbizhatóség szempontjából.

PCB készitésnél eléggé silány a minősége a lasernyomtatós valasalósdinak. Jó megoldások a levilágítós technika, ilyen fóliát több gyorsnyomdában is csinálnak (1-2 óra alatt). Még jobb megoldás a gyártatás. Összejön annyi hogy egy minimális gyártó által használt panelra felférjen akkor ez a legjobb. Már a levilágitósnál sem akadály TQFP-48nak a kialakítása.

A nyákgyártással kapcsolatban: igazad van, legtöbbször tényleg megéri legyártatni. De nekem ez kikapcsolódás, épp a fusizás miatt csinálom.
A vasalásos technikából meglepően jó minőséget ki lehet hozni, csak nem papírra kell nyomtatni. Az sem mindegy, hogy magát a nyákot mivel marod le. Hidrogén-peroxid és vas-klorid nem játszik.

A nyomtatóval kapcsolatban: említed a Samsung-ot. Próbáltál már ilyet linux alatt? Milyen a támogatottsága? A toner utántölthetőségével mi a helyzet?

Lehet, hogy ezek a kérdések Számodra (és még sokak számára) banálisak, de nekem tényleg fontos lenne rájuk megbízható válaszokat találni.

A weben olvasottak csak összezavartak, a vélemények nagy része érezhetően olyan emberektől származik, akiknek sosem volt a birtokukban a kérdéses típusú nyomtató. Okoskodni mindenki tud, de nekem most nem erre van szükségem.

10 mil-re nekem nagyon ritkán van szükségem. Azt már gyártatni viszem, fusiban nem szívok vele. A levilágításos technikát azért nem preferálom, mert túl ritkán barkácsolok ahhoz, hogy ne száradjon be a spray (pozitív lakk). Nekem ez tényleg csak hobbi, amikor épp van időm rá. Lézerrel is elég jó rajzolatfinomságot lehet elérni. PQFP 44-hez még simán jó, sűrűbbre ritkán van szükség.
Speciális alufóliára érdemes nyomtatni, amit felvasalás után 30+ %-os sósavval könnyedén el lehet ,,disszipálni''.
A vasalt nyákokat nátrium-perszulfáttal célszerű marni, mert a kis buborékok hozzátapadnak a tonercsíkokhoz, így a kisebb maszkhibák nem okoznak problémát. Fontos, hogy a nátrium-perszulfát oldatot nem szabad túlságosan felmelegíteni, mert a nátrium-perszulfát 40 °C körül elbomlik.

Ezidáig egy barátommal közös elfoglaltságunk volt a barkácsolás, és az ő lézernyomtatóját használtuk. Mostanában ő már nemigen bütyköl, viszont nekem néha kedvem támad lemenni a pincébe egy kicsit.

Persze nem csak emiatt kell a lézer, de ha már veszek, jó volna, ha erre is tudnám használni.

Pedig hidd el, hogy működik. Próbáld ki!
Az elektrosztatikus töltésnek nem a papíron vagy az alufólián kell eloszlania, hanem a hengeren. Erre tapad fel a festék a megfelelő alakzatban, amit aztán a nyomtató ráhengerel a médiumra (általában papírra, a mi esetünkben az alufóliára). Ezután felmelegítik az egészet, amitől a por megömlik, és rátapad a médiumra.
Nagyon leegyszerűsítve így működik a lézernyomtató.

Szia!

HP2100TN-t használok és kifogástalanul működik(ött). Perpill elfogyott a tonerből a festék, nem tudom hogyan kell tölteni (pedig festékem van :-D), de ettől eltekintve nagyon korrekt! Kb 3000 oldalt nyomtatott nálam, használtan vettem az eladó szerint néhányszáz, de maximum 1000 oldal hiányzott a tonerből, ami nem eredeti! Használtam printer portról is, de leginkább hálózaton át, mert ahol éltem 3 helyről nyomtattunk win és lin alól is! Készítettem vele NYÁKot is vasalós technikához, pl saját EAGLE tervezésű JTAGICE, ezt hálózaton nyomtatva tökéletesen sikerült megcsinálni, de pdf-ből is működik, csak nem evince-el. Marni pedig hidrogén-peroxidos/sósavas oldattal szoktam. Saját projectek minden esetben így készülnek, másnak még nem gyártottam sorozatban semmit. Te mivel marsz NYÁKot?

By

dzsolt

Szia!

Szintén EAGLE-ben tervezek, talán az egyik legkezesebb nyákszerkesztő! :-)
A mintázatot papírra kifeszített speciális (vastag) alufóliára nyomtatom ki. Eddig egy barátom nyomtatóján csináltuk, tartottunk erre a célra egy külön tonert. Az alufóliát aztán sósavval el lehet marni. Nagyon tud pezsegni, fontos a jó szellőzés és a megfelelő óvintézkedések megtétele, betartása.
Marni nátrium-perszulfáttal szoktam. Meglepően kevesen ismerik ezt az anyagot, pedig szerintem nagyon jó. Nem agresszív, nem fog, mint a vas-klorid, és nem is drága. A toneres technikához külön jó, mert kis buborékok tapadnak a tonercsíkokhoz, így nem gond, ha kicsit egyenetlen a maszk.
A dolog achillesz-sarka az alufólia. Vigyázni kell, hogy ne gyűrődjön meg a folyamat alatt.

Sima hipermarketben szoktam venni, "extra erős alufólia" vagy valami hasonló néven fut. Érdemes megvenni többféle üzletben többfélét, próbálgatással lehet megtalálni az ideálisat.

Kell hozzá ilyen kétoldalú öntapadós ragasztó, amit papírboltban lehet kapni. A felső szélénél azzal célszerű vastagabb papírlapra (100+ g/m^2) ragasztani. Vágni schnitzerrel szoktam. Gondosan kell csinálni, ügyelve arra, hogy semmi ne gyűrődjön meg. Nem szabad megijedni, ha néhányat elrontasz, ki kell tapasztalni, hogyan érdemes csinálni. A vastagabb papírlap azért fontos, hogy megfelelő alátámasztást nyújtson a lézer hengerei közt.

Érdemes egy külön tonert kinevezni ilyen célra. Ha mindent jól csinálsz, nem gyűri be, de ha mégis előfordulna, ne az egyetlen tonered épsége kerüljön veszélybe.

Nem szokott minden nyomat jól sikerülni, általában többet is kell csinálni. Próbálgatás, próbálgatás, próbálgatás...

Igen, a választott nyák-maszkolási technológia mindig függ a körülményektől. Én azért így csinálom, mert számomra ez jár a legkevesebb macerával, ez a legkényelmesebb. Tervezem azt is, hogy többet fogok kísérletezni a műnyomó papírral. Nekem csak rossz tapasztalatom van vele, de ismerősök jókat mondanak róla. Többféle papírt próbáltam már, de eddig az alufólia volt a legjobb. Mostanában úgyis megint bütykölgetek, adok még egy esélyt a papíroknak.

Hmm!

Ez tetszik, mert új! Mind az alufólia, mind a marás! Ezt nem csak a NYÁK technikához lehet alkalmazni :-)
Viszont nem értem miért kell az alufólia :-(

Eagle! Kezes vagy sem, de nagyon jól használható! Kacsintgatok a KICAD felé is amikor időm engedi, de a sufni munkáimhoz eddig elegendő volt a free EAGLE. Próbáltam okosítani egy alkalommal, mert volt egy netről letöltött áramkör ami 296-al áldott meg, de utána semmivel sem tudtam megnyitni a saját terveimet! Na azóta eszembe sem jut ilyen, nincs rá szükségem :-) Ha nagyobb/több rétegű kellene az már nem sufni kategória :-)

By

dzsolt

Azért alufólia, mert arra jól lehet nyomtatni, és fizikai erő alkalmazása nélkül eltávolítható (marás), így nem sérül a felvasalt maszk.

Eagle szerintem elég profi kis cucc. Néhány műveletet nem tud back-annotate-elni (olykor jól jönne), de más gondom még nem volt vele. Jó a footprint-szerkesztője is.
Bevallom, én megokosítottam. Egyszer rosszul okosítottam meg, és az általad leírt problémával találkoztam. De utána sikerült jól megokosítani! ;-)
Ügyes kis program, fontolgatom, hogy vásárolok hozzá egy licenszet.

Samsung ML-1610 utántöltött tonerrel gyönyörűen nyomtat. Cups kezeli, de drivert is ad hozzá a Samsung.
Nem volt drága, négy év alatt semmi baja sem volt. Legutóbb 5000.- volt a toner töltése.

Üdv. Ajánlom a Lexmark E120 B/W lézernyomtatót. A gyári toner néhány száz oldal után kiürül, de a toner nem "butított", csak nem teljesen feltöltött. Körülbelül 2000 Ft-ért lehet venni nyomtatókellékesektől (Lexmark) utántöltő port (a toner sapkával záródik, tehát nem kell széthackelni a töltéshez). Illetve valahány oldal után tilt a toneren levő (1 db csavarral rögzített) chip, amiből szintén kapni. Windows és Linux/BSD/stb. alatt is kiválóan megy. (pl. gutenprint cups driver).

Nyomtató: 19 - 20.000 Ft
Por: 2000 Ft
Chip: 2000 Ft

2006-ban vettem, azóta (egyetem: elég gyakori nyomtatás) egy flakon porral elvagyok. :)

********************
"...ha nem tévedek!" (Sam Hawkens)
http://holo-media.hu

A lexmark nagyobb testvére (használt)T614 T620, tonere 8 e 18 e lapközti, strapabiró, utántölthető, van linuxos támogatása, ha kell hálókártyás némelyiken már gyári Usb.
A nyáknyomtatási elképzelésedet kipróbálhatod nálam van pár gép.

Állatbarátokat keresek http://hup.hu/node/66090

Nekem Samsung multifunkciós SCX-4521F van az asztalomon. Felül lapbehúzó, nagyon kényelmesen lehet vele kétoldalast nagy tömegben másolni, megfelelően visszarakva a papírt. Tud kétoldalasan igazolványt (pl.: lakcímkártya) másolni.
Az utántöltésről nem tudok, itt van egy ár utángyártott tonerről, pontosan nem tudom, mennyi oldalt tud.
Samsung oldaláról töltöttem le hozzá drivert, szerintem rpm-et, ha jól emlékszem, egy csomó nyomtatóttípushoz felrak ppd fájlt.
Sokkal jobb a fax része, mint egy nálunk lévő faxkészüléknek. Scannalést még nem próbáltam linux alatt. Megbízható kis mindenes :-) nagyon jó, hogy nem kell fénymásolóhoz rohangálni az emeletről a földszintre, ráadásul jól elfér az asztalon. Hálózati kábel az nincs benne, USB-n csatlakozik.

Talán hülyeségnek hangzik, de én az Avocomp-nál vettem egy éve 5000 Ft-ért (!!) egy használt Minoltát (PagePro 8L), és azóta azt nyúzom. kb 2000 oldalnál tartok és még nem kellett tölteni a tonert, Debian print serveren keresztül minden létező oprendszerrel vígan használom, de persze közvetlenül desktop gépre kötve is egyből működik minden általam kipróbált disztróval.

Még mindig van a cuccból készlet a boltban ahol vettem, kispénzűeknek nagyon ajánlom.

+1 ha csak feketére kell, sokkal inkább egy olcsó lézer, mint egy bármilyen magától széteső, normális minőséget csak aranyárban kapható gyári tintával elérő, tinta felénél már üres állapotot mutató ipari hulladék tintasugaras.
Remélem ezeket is kinőjük, mint a floppyt.

Üdv!

Én Samsung SCX-4200 multifunkciós gépet használok. A nyomtatás prímán megy vele, szövegeket és ábrákat szoktam vele nyomtatni, szkennelést nem próbáltam. Elvileg van hozzá unified linux driver is, de mivel az általam használt disztribúciók (Ubuntu és OpenSuse) gond nélkül vitték így nem telepítettem.

Töltött/utángyártott toner kb. 8000 ft-ért kapható, de a por+chip kombináció az otthoni töltéshez már 5000 ft-ért beszerezhető. A töltése nem bonyolult. Én még a gyári demotonerrel használom, már kétszer töltöttem, 7500 oldalt nyomtattam már, gond nélkül működik. Fénymásolni egész jól lehet vele, Windows alatt használtam szkennelésre is, szerintem alapbeállításokkal kicsit haloványok a szkennelt anyagok, de használható.

Másfél éve a József körúti nyomtató áruházban vettem, szerintem nézd meg a boltot szinte minden gyártó gépét forgalmazzák. Mikor vásároltam kerek 10000 ft-al olcsóbban kaptam meg mint más boltokban, pedig nem volt akciós. Ahogy elnéztem az áraikat minden termék olcsóbb mint a legtöbb helyen.

Fkoppany

Nálunk egy XEROX WorkCentre 3119 teljesít jó szolgálatot. Egy Debian szerverre van kötve USB-vel és CUPS-on keresztül használjuk nyomtatásra Windows és Linux alól is. Ennek a belseje megegyezik a Samsung SCX-4200-zal, a Samsunghoz való és a saját CD-jén lévő driverrel is megy. A szkennelést nem használtam még, mert lusta voltam beállítani és nem is nagyon kell. Másolásra is használjuk, az egészen jó minőségű.

Egyetlen hibája van, hogy a festékpor szóródik mindenfele a gépben és olyan 7000-8000 oldal környékén tisztíttatni kell, mert nem áll le a motorja, mert valamit rövidre zár a szervíz szerint. Egy ilyen szervíz 2-3000 Ft.

Amúgy nálunk üzemel még 1 HP LaserJet 1012 szintén a szerveren keresztül megosztva és egy HP LaserJet 1320TN valódi hálózati duplexeres lézernyomtató is.

Remélem tudtam segíteni.

--
Bazsi
Ma is holnap fekszünk le, mint tegnap...

En multifunkciost lezert keresek, amiknel altlaban sajnos a scanneles szokott problemas lenni. Az egyszeru hasznalat linux alatt es a varialhato elhelyezes miatt szivesen vennek halozati eszkozt. De sehonnan nem lehet pl. elore meggyozodni arrol, hogy mondjuk egy LAN/WLAN elerhetoseggel felszerelt eszkoznel a scanneles is mukodik-e a halozaton. Vagy pl. hogy a WLAN interface milyen titkositast tamogat. Ez igy eleg nagy lutri.

Az altalam nezegetett tipusok:

Brother DCP-7030
Samsung SCX-4200, 4300, 4500, 4500W
OKI B2500MFP + OKI 09004390 WLAN USB Adapter
HP LaserJet M1120 MFP (vagy M1120n)
Lexmark X203n (itt legalabb a kiegeszitokent kaphato wireless printservernel kozlik, hogy print only, voiszont a beepitett halozati intefacen keresztul elvileg megy a scanneles)

Van ezekkel valakinek konkret tapasztalata?

Sajnos tintas nem jon szoba, mert eppen egy teljesen mukodokepes Epson CX3200-tol kivanok megszabadulni. Iszonyatosan aljas* a tintakezelese, es borzaszto lapkoltseg jon ki.

* Van benne szines es fekete-feher patron, mindkettohoz szamlalo chip. Patron nem utantoltheto. A patron akkor is kifogy, ha nem hasznalaod, mert a bekapcsolasok es egyeb muveletekkel mindentol fuggetlenul, mindket patron szamlalojat noveli, es egyszercsak a teljesen teli patron "kifogy". Olyan persze nincs, hogy te csak mondjuk fekete-feher patront teszel bele. Kell mindketto, ahhoz, hogy egyaltalan nyomtathass vagy fenymasolhass.

Lexmark e120-at használok, vagy két éve (CUPS alatt generic PLC5 meghajtóval) nem látok különbséget a WIN/Linux nyomtatás között. Ára 20EFt alatt mostanában, gyári toner drága: 16EFt, de takarékosan nyomtat.
---------------------------------------------------------------------------
Környezetvédelmi nyilatkozat: Ez a hozzászólás kizárólag reciklált elektronok felhasználásával íródott.

Köszönöm a hozzászólást és a tanácsokat, tapasztalatokat mindannyiótoknak!
Gondolkodom még a multifunkcióson az egyszerű másolási lehetőség miatt, de egyelőre a Lexmark e120 felé hajlok.

Kb bármilyen HP, és tudjon PS-t. Nekem CLJ2500tn van, az neked nem jó, mert színes. Utántöltött tonert lehet hzzá kapn, sőt alkatrész is kapható hozzá, de tény én megengedem magamnak hogy gyárit vegyek.

Kyocera FS-1020D-t használok: Linuxos támogatása kifogástalan, mivel PCL-t és PostScript-et is tud. Én az utóbbit preferálom. Sajnos az alapára a mai lézerekhez képest borsos, de ilyen szempontból előny a beépített Duplex egység.
Nem tudom, hogy a toner utántölthető-e és semmit sem tudok a lézeres nyáknyomtatásról. A fényhenger külön van és 300.000 oldalanként kell csak cserélni, ha nem raksz bele zsíroskenyeret.
Jelenlegi analóg modell az FS-1300D.

Üdv,
Dw.

"Jegyezze fel a vádhoz - utasította Metcalf őrnagy a tizedest, aki tudott gyorsírni. - Tiszteletlenül beszélt a feljebbvalójával, amikor nem pofázott közbe."

Igazatok van, lehet, hogy beruházok egy PS-t is tudó típusba. Az szar nem lehet.

Samsung ML1210 2002 óta, + Samsung ML2010 másfél éve.
Abszolút király. Ár/érték arányban verhetetlen.
Csak sima papírra szoktam nyomtatni.
CUPS alatt megy, Postscriptet természetesen nem tud.
A 2010-ben már nincs ventillátor sem és már csak 20K az ára.
(Egyszerre ne nyomtass vele sokat...)
Az összes toner közül a Samsungok a legkönnyebben/legkultúráltabban utántölthetőek.

Oké, hogy olcsók a Samsung ML-ek, de szerintem nagyon rossz a minőségük. Pár éve van nekem ML1610. Kevés és kíméletes használatban volt része. De a görgői annyira elhasználódtak (csak tudnám mitől??), hogy gyakran nem veszi be a papírt és akkor az egész nyomtatás elakad. Ez mondjuk ML2010-nél már talán jobban megy, az sokkal agresszívebben húzza be a lapokat, soha nem véti el.
Másik probléma, hogy a henger egyik széle halványabban nyomtat -- pedig csak kétszer volt újratöltve a toner.
Ezen kívül lassú. Nagyon lassú. Akár több percet is várhatsz az első oldalra.
Még egy apróság: a papír kivezető nyílást fedő műanyag az alatta lévő nagyon forró fém felület miatt az első pár használat során deformálódik.
Én ma már biztos nem vennék a samsungnak ebből a sorozatából.

6 éve csak Brother-t használok Linux alatt a cégnél. Akkora mennyiségen, hogy már viszonteladó lettem. :)
Néha van/volt szívás egyes modellel, de mindegyik működött.

Szerintem TCO-ban baráti, de ezt rég számoltam ki, azóta automatikusan csak rendelek.